Długotrwały i dokuczliwy ból jest najczęstszym powodem skłaniającym nas do wizyty w gabinecie rehabilitacyjnym terapii manualnej. Uzyskujemy tam pomoc specjalisty, który spośród wielu dostępnych metod leczenia dobiera taką, która w sposób bezpieczny, skuteczny i w optymalnie krótkim czasie przyniesie najlepsze rezultaty leczenia. Jedną ze stosowanych przez nas metod jest terapia manualna, w której wykorzystując ręce terapeuty uzyskujemy efekt przywrócenia prawidłowych funkcji w zaburzonych strukturach anatomicznych (m.in. mięśniach, stawach).
Specjalistyczny gabinet Ortopedycznej Terapii Manualnej i Rehabilitacji to najwyższa jakość świadczonych usług z zakresu Terapii Manualnej i Fizjoterapii.
Terapia manualna obejmuje:
1Masaż poprzeczny - oddziaływuje na tkanki miękkie czyli: skórę, mięśnie, nerwy, organy wewnętrzne.
2Mobilizacja – poprawia i zwiększa ruchomość w stawach..
3Manipulacja - ortopedyczne leczenie, uruchomienie stawu.
Przed przystąpieniem do terapii przeprowadza się z pacjentem wywiad oraz badanie palpacyjne i funkcjonalne narządu ruchu. Badanie to odbywa się zarówno w spoczynku jak i podczas ruchów czynnych oraz biernych. Terapeuta ocenia wygląd i konsystencję tkanek, zakres i jakość ruchu elementów kostnych oraz charakter oporów występujących podczas przemieszczania poszczególnych struktur układu ruchu względem siebie. Ocenia także odpowiedzi układu ruchu na zadane bodźce.
Stosowanie terapii manualnej umożliwia:
- uzyskanie maksymalnej poprawy utraconej funkcji,
- przywrócenie prawidłowej mechaniki,
- zabezpiecza przed wykształceniem nieprawidłowych stereotypów ruchowych (np.: zespoły bólowe kręgosłupa)
- przywraca już utracone (np.: kontrola nerwowo-mięśniowa),
- umożliwia prawidłowy przebieg procesów przebudowy tkanek po urazach i operacjach,
- przeciwdziała wtórnym zmianom w układzie kostno - mięśniowym w postaci ograniczeń ruchu,
- zapobiega powikłaniom w układzie krążenia i oddychania, które mogą wynikać z długiego unieruchomienia.
Sam zabieg terapii manualnej jest całkowicie bezbolesny, a dzięki odpowiednim pozycjom ułożeniowym pacjenta i technice osiąga się zamierzony efekt leczniczy.
Zmiany funkcjonalne w układzie ruchu, stanowiące przyczynę zespołu bólowego, ustępują po jednym lub kilku zabiegach manualnych.
Zabiegi przyczyniają się do skrócenia czasu leczenia, z jednoczesnym zwiększeniem sprawności ruchowej i zdolności do podjęcia pracy zawodowej, przy równoczesnym ograniczeniu leczenia farmakologicznego.
Zabiegi terapii manualnej skutecznie leczą między innymi :
- bóle głowy i karku
- bóle korzonkowe
- rwę kulszową
- schorzenia bioder oraz kończyn górnych i dolnych
- dolegliwości typu migrenowego
- wady postawy ( np. skoliozy )
- zaburzenia snu
- bóle stawów kręgosłupa i kończyn
Pacjent otrzymuje szereg informacji dotyczących czynności życia codziennego np. sposób spania, siedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów itp. oraz zestawy ćwiczeń do wykonywania w domu. Wyznaczona jest wizyta kontrolna dla sprawdzenia skuteczności leczenia i skorygowania toku leczenia domowego.